Przy tworzeniu filmu employer brandingowego często pojawia się dylemat: zatrudnić aktora czy może zaangażować do filmu własnych pracowników? 

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto powinien wystąpić w filmie employer brandingowym? W tym artykule opowiemy Ci o naszych doświadczeniach oraz wadach i zaletach obu tych rozwiązań.

Ten materiał jest dostępny również w wersji wideo

A więc kto powinien wystąpić w filmie employer brandingowym? Aktor czy pracownik?

A może pracownik zostanie aktorem?

Tak niestety raczej się nie stanie.  No chyba że w kimś z Twojej firmy drzemie ukryty talent aktorski. Jednak wykorzystanie pracowników w filmie korporacyjnym ma swoją jedną, bardzo ważną zaletę – sprawia, że film staje się wiarygodny. Nikt przecież nie opowie o firmie lepiej niż osoba, która faktycznie w niej pracuje. 

Co może pójść nie tak?

Angażowanie pracowników do filmu ma też jednak swoje wady. Pracownik nie ma doświadczenia aktorskiego, więc scenariusz filmu nie może być zbyt rozbudowany. Nie możemy przecież oczekiwać od nieśmiałego informatyka, że z pewnością siebie przejdzie przez biuro i w błyskotliwy sposób wygłosi tekst scenariusza. Nie oczekujmy też, że pracownicy odegrają jakieś bardziej skomplikowane scenki, albo wspólnie zaśpiewają piosenkę. Bo wtedy wychodzą takie kwiatki, jak legendarna już kolęda Drutexu 😉 

Dlatego niezwykle ważne jest przeprowadzenie castingu wśród pracowników. O tym, jak to zrobić przeczytasz tutaj.

Występowanie przed kamerą jest stresujące i pracownicy firmy w zdecydowanej większości będą czuli przed tym opór.  I nie mówię tu tylko o wygłaszaniu rozbudowanych wypowiedzi. Często sam widok ekipy filmowej sprawia, że wszyscy nagle muszą “gdzieś wyjść”.

Ale spokojnie. Da się nagrać dobry film z pracownikami. Trzeba się tylko dobrze do tego przygotować i stworzyć odpowiednie warunki na planie filmowym.

O tym jak przygotować pracownika do wystąpienia w filmie korporacyjnym przeczytasz w tym wpisie.

Pamiętaj też, aby w takim przypadku zawrzeć z pracownikami odpowiednie umowy. Rotacja, szczególnie w większych firmach, nie jest niczym wyjątkowym. Dlatego za rok, czy dwa może się okazać, że osoby które wystąpiły w filmie, już w firmie nie pracują. A przecież nadal będziesz chcieć używać filmu. Dlatego koniecznie zabezpiecz się odpowiednimi umowami.

Aktorzy w Twojej firmie

A jak jest z aktorami? Zupełnie na odwrót 🙂 Wykorzystanie aktorów pozwala na realizację bardziej złożonych scenariuszy, opowiedzenie fabularnej historii, wprowadzenie humoru i ogólnie sprawienie, że materiał będzie bardziej filmowy. Takie wideo może być bardziej odważne, częściej staje się viralem. Brzmi świetnie, prawda? Ale filmy employer brandingowe z obsadą aktorską mają taki minus, że są mniej wiarygodne. A w takich materiałach autentyczność jest często kluczowa.

W takim razie kto powinien wystąpić w filmie employer brandingowym? Musisz zastanowić się, które zalety (i wady) każdego z rozwiązań przeważają w przypadku Twojej firmy 🙂

A może masz w tej kwestii jakieś doświadczenia? Albo pytania? Napisz śmiało w komentarzu. 

Photo credit – pl.freepik.com