Niestety, informatyk z Twojej firmy raczej nie ma szans na otrzymanie Oscara za rolę w filmie korporacyjnym. Ale na pewno da się zauważyć, że w niektórych filmach firmowych pracownicy wypadają przed kamerą świetnie, a w innych… no, nieco gorzej. Sprawdź, jak przygotować pracownika do wystąpienia w filmie korporacyjnym.

W w dużej mierze wszystko zależy od castingu, który należy przed takim filmem przeprowadzić. O tym jak to zrobić przeczytasz tutaj. 

W tym artykule znajdziesz 4 wskazówki, jak przygotować pracownika do wystąpienia w filmie, aby wypadł przed kamerą jak najlepiej.

Ten materiał jest dostępny również w wersji wideo

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że występowanie przed kamerą jest stresujące. Trema jest czymś zupełnie normalnym, nawet u bardzo doświadczonych aktorów. Dlatego pierwsza wskazówka brzmi:

1. Nie zakładaj, że casting wystarczy

To bardzo dobrze, że został on wykonany i na pewno wpłynie to na efekt końcowy nagrania, jednak casting to dopiero początek. Przed nagraniem trzeba jeszcze uczynić inne przygotowania.

2. Wytłumacz technikalia

Nie każdy zna się na technicznych aspektach kręcenia filmu. Dlatego osobie, która ma wystąpić przed kamerą, warto opisać, jak to będzie wyglądało. Gdzie odbędzie się nagranie, kto będzie przy nim obecny. Warto wspomnieć też o tym, że będzie wykonywany makeup, bo zdarzało nam się spotykać ze sporym zaskoczeniem ze strony mężczyzn już w trakcie dnia zdjęciowego 🙂 

Ale najważniejsze jest to, aby opowiedzieć o możliwościach, jakie daje montaż materiału. Od nikogo nie jest oczekiwane, że za pierwszym razem opowie wszystko idealnie. Powtórek można zrobić wiele i naprawdę w niczym to nie przeszkadza.

3. Przedyskutuj merytorykę wypowiedzi

Pierwszym odruchem w chwili, gdy dowiadujemy się, że mamy coś powiedzieć do kamery, jest pisanie sobie tekstu na kartce. Coś takiego być może sprawdza się w orędziach, kursach czy jakichś bardziej formalnych wypowiedziach. Jednak w filmie korporacyjnym ważna jest naturalność. Dlatego poświęć czas na przegadanie z pracownikiem tematów, o których ma mówić. Odradź mu jednak notowanie sobie tekstu na kartce. W tej sytuacji będzie starał się nauczyć go na pamięć i potem na nagraniu nie będzie w stanie powiedzieć nic ponad to, co sobie napisał. Takie nagrania zawsze wychodzą bardzo sztucznie.

4. Powiedz kilka komplementów

Trema najczęściej wynika z faktu, że boimy się, że na nagraniu wypadniemy źle.  Dlatego dobrym sposobem na rozluźnienie występującej przed kamerą osoby są miłe słowa. Jeżeli ktoś usłyszy, że rewelacyjnie wypadł na castingu, że ma naprawdę dużą charyzmę i świetnie wygląda, to poczuje się znacznie pewniej. I możesz mieć pewność, że to przełoży się na efekt nagrania.

A Ty masz już jakieś  doświadczenia z takimi nagraniami? Jeżeli tak, to bardzo chętnie poznamy Twoją opinię.

A może uważasz, że lepiej obsadzić role w filmie korporacyjnym aktorami? W tym tekście przeczytasz o zaletach i wadach tego rozwiązania.

Photo credit – pl.freepik.com