fbpx
0

Mova Film

Creative Filmmakers

film ze stocków

Film ze stocków – czy warto?

Czy można stworzyć reklamę wideo wyłącznie z ujęć stockowych? W tym artykule przeczytasz o plusach i minusach tworzenia reklamowego filmu ze stocków.

Czym są serwisy stockowe?

Serwisy stockowe to strony internetowe, na których można kupić licencję do gotowych zdjęć, muzyki, grafiki, modeli 3d czy ujęć filmowych. Stosowane są na szeroką skalę w branży marketingowej i rozrywkowej. Najpopularniejsze z nich to np. istock czy shutterstock. Ale tego typu serwisów jest mnóstwo.

To gigantyczne bazy danych. Można na nich znaleźć wiele, bardzo różnorodnych ujęć. Jest to ich największa zaleta, ale też największa wada. Poskładanie sensownej reklamy z całkowicie różniących się od siebie ujęć nie jest takie łatwe. Ale nie jest też niemożliwe. 

Ten materiał jest dostępny również w formie wideo.

Jak może wyglądać film ze stocków?

Jak zrobić reklamę wideo z ujęć kupionych w Internecie?

Za przykład niech posłuży reklama, którą stworzyliśmy dla Grupy Asseco.

Cała ta reklama jest stworzona jest z ujęć stockowych. Na jej potrzeby nie zostało nagrane przez nas ani jedno ujęcie. Zwróć jednak uwagę na to, że ta reklama ma dość specyficzną konstrukcję. Lektor mówi tutaj o rzeczach dość ogólnych: dorastaniu, technologii, ludziach. Spot nie ma głównego bohatera, nie opowiada o konkretnym produkcie czy usłudze. Jest to typowy film wizerunkowy. 

I stocki najlepiej nadają się właśnie do działań wizerunkowych.

Jak podejść do tworzenia filmu ze stocków?

Przede wszystkim pamiętaj , że nie działa to tak, że każdy scenariusz możesz pokryć ujęciami stockowymi. Musisz zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie stocki stwarzają. Dlatego tworząc scenariusz do takiej reklamy bardzo dobrze jest równocześnie przeglądać bazę stockową. Jeśli masz jakiś pomysł scenariuszowy, od razu sprawdź czy znajdą się odpowiednie ujęcia, które pozwolą ci ten pomysł zrealizować.

Ograniczenie w budowaniu historii jest pierwszym i chyba największym minusem filmów opartych na ujęciach stockowych. Jakie są pozostałe?

Minusy filmu ze stocków

Ujęcia stockowe nie są unikalne. Jeżeli wykorzystasz w swojej reklamie jakieś ujęcie ze stocka to nie masz żadnej pewności, że nie zobaczysz takiego ujęcia w innej reklamie – nawet reklamie twojej konkurencji. Ujęcie z twojej reklamy może kupić sobie każdy, kto tylko zechce. Osobiście dość dobrze znam już zasoby różnych baz stocków i często zdarza mi się, że oglądając jakąś reklamę w telewizji widzę ujęcia, które znam z tych serwisów. Co więcej, sam sprzedaję takie ujęcia za pośrednictwem tych serwisów, a jedno z wykonanych przez nasza fimę ujęć zdarzyło mi się zobaczyć w amerykańskim serialu.

Minusem filmów opartych na stockach jest też to, że nie możesz w takiej reklamie osadzić swojego produktu. Przynajmniej nie bez zaawansowanych efektów wizualnych. Jednak zawsze możesz połączyć ujęcia stockowe z odpowiednio nagranym ujęciem twojego produktu. Takie podejście niejednokrotnie widzę w różnych reklamach.

Plusy filmów ze stocków

Tworzenie takich reklam ma też ogromne plusy. 

Pierwszym z nich jest cena. Stworzenie reklamy opartej na stockach jest w zdecydowanej większości przypadków dużo tańsze niż nakręcenie reklamy od nowa. Dlaczego? Ano dlatego, że koszt zakupu jednego ujęcia to zwykle 500-1000 zł. Są też serwisy abonamentowe z których można ściągnąć dowolną liczbę stocków w ramach opłaconego abonamentu. Jest to nieporównywalnie tańsze niż nagrywanie tych ujęć od nowa. 

Takie reklamy, mimo że ich produkcja niewiele kosztuje, sprawiają wrażenie dużo droższych niż rzeczywiście są. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w filmie np. ujęcie ciężarówki jadącej po Norwegii a potem podobnej ciężarówki jadącej po terenach przypominających Polskę.

Szybko uzyskujemy wrażenie, że ekipa jeździła po różnych miejscach świata aby nagrać materiał – więc budżet musiał być duży. A skoro był to duży budżet to firma, która film zrobiła musi być poważna. Takie wrażenie oczywiście może być ulotne, a może być wręcz potraktowane jako kłamstwo – dlatego trzeba z tym postępować dość ostrożnie. Jednak taka możliwość jest niewątpliwie zaletą filmów zmontowanych ze stocków.

Ostatnim, równie ważnym, plusem jest to, że takie produkcje wykonuje się szybko. Z całego procesu tworzenia filmu znika nam czas poświęcony na przygotowania do kręcenia i samo kręcenie ujęć. A to są zwykle bardzo czasochłonne etapy. Dobrze wyglądający film oparty na stockach da się zrobić nawet w jeden dzień. Także jeśli mocno Wam się spieszy, film ze stocków może być dla Was idealnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Podsumowując. Plusy filmów stockowych to: niska cena, szybki czas realizacji i możliwość wywołania wrażenia wysokiego budżetu.

Minusem jest duże ograniczenie w budowaniu historii, brak unikalności wykorzystanych ujęć oraz trudność osadzenia produktu w filmie.

Jeśli potrzebujesz filmu wizerunkowego – z ujęć stokowych lub nie – odezwij się do nas. Chętnie porozmawiamy o współpracy.

A jeśli szukasz rozwiązań wideo dla swojej firmy przeczytaj też jak sprzedawać skomplikowane produkty i usługi za pomocą explainer video oraz dlaczego warto zainwestować w film produktowy.

film produktowy

5 powodów, dla których film produktowy jest Ci potrzebny

Sprzedajesz produkty i od jakiegoś czasu zastanawiasz się, czy warto zainwestować w film produktowy? To w końcu nie są “tanie rzeczy”, więc Twoje wątpliwości są zrozumiałe.

Jeśli potrzebujesz konkretnych argumentów, które przekonają Ciebie lub Twojego szefa, to dobrze trafiłeś.

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego decyzja, aby stworzyć reklamę wideo, pozwoli Ci znacznie zwiększyć sprzedaż.

Read more

skład ekipy filmowej

Skład ekipy filmowej. Kto pracuje na planie zdjęciowym?

Myślisz, że filmy, reklamy czy teledyski można nakręcić w pojedynkę? Zdecydowanie nie 🙂 Za efekt finalny, który widzisz na ekranie swojego telewizora czy komputera odpowiada zazwyczaj cały sztab ludzi. Skład ekipy filmowej nie jest stały, zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, co właściwie jest do zrobienia, a po drugie, od budżetu produkcji. 

Każdy, kto pracuje na planie zdjęciowym, ma konkretny zakres obowiązków. W różnych krajach różnie się do tego podchodzi, ale dziś skupimy się na polskich standardach. 

 

Read more