Filmy korporacyjne, a szczególnie filmy employer brandingowe, wyróżnia to, że zwykle występują w nich pracownicy firmy. (O tym, czy do takiego filmu wybrać pracowników, czy może profesjonalnych aktorów przeczytasz tutaj.)

Ale każdy z nas trafił chyba na film, w którym pracownik recytuje do kamery wykuty sztywno na blachę tekst. Pamiętaj, nie każdy nadaje się do tego, aby wystąpić przed kamerą. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzić casting wśród pracowników. Tylko jak to zrobić?

Ten materiał jest dostępny również w formie wideo

Zapomnij o hierarchii

Przede wszystkim nie dopuść do tego, aby wewnętrzna polityka firmy wpływała na to, kto w filmie wystąpi. Wyższe stanowisko wcale nie oznacza większych predyspozycji do występowania przed kamerą. Często to szeregowy pracownik potrafi powiedzieć znacznie więcej i ciekawiej niż jego przełożony czy Pan lub Pani Prezes.

Dlatego wybieraj ludzi otwartych, zaangażowanych i przede wszystkim charyzmatycznych. Takich, którzy wzbudzają sympatię i mają coś ciekawego do powiedzenia.

Konkurs piękności

Dobrze też, aby takie osoby były fotogeniczne lub charakterystyczne. To brutalne, ale niestety uroda ma bardzo duży wpływ na zaangażowanie widza. 

Wiadomo, nie musisz szukać po firmie supermodelki, czy drugiego Brada Pitta, jednak nienaganna aparycja przyciąga wzrok i przykuwa uwagę. Ocenianie ludzi pod kątem wyglądu nie jest dobrze postrzegane, jednak przy okazji castingu warto mieć to z tyłu głowy.

Zero przymusu

I ostatnia, najważniejsza rada. Nigdy nie zmuszaj nikogo do wystąpienia przed kamerą. Coś takiego tylko zaszkodzi filmowi i negatywnie wpłynie na atmosferę w samym zespole.

Najlepiej jest poprosić firmę realizującą film o przeprowadzenie pełnowartościowego castingu. Takiego z dużą kamerą, reżyserem i oświetleniem. Wpłynie to oczywiście na budżet filmu, ale da również pewność, że wybrane zostaną odpowiednie osoby. Jeśli budżet na to nie pozwala, możesz wykonać taki casting samodzielnie. Chwyć za telefon i nagraj kilka osób. Od razu zobaczysz, kto lepiej czuje się przed kamerą.

Dobry casting to często połowa sukcesu filmu employer brandingowego. Nigdy nie lekceważ tego etapu. Ale pamiętaj, że warto także odpowiednio przygotować osobę, która wystąpi przed kamerą. O tym, jak przygotować pracownika do udziału w filmie korporacyjnym, przeczytasz w tym artykule.

A Ty miałeś już kiedyś okazję przeprowadzić taki casting wśród pracowników? Z jakimi problemami się przy tym borykałeś?